Una dintre victime a decedat la Spitalul din Arad, iar alte 16 persoane primesc îngrijiri medicale. „Dintre cele 17 persoane care au fost în microbuz, o persoană este decedată, iar trei persoane au traumatisme grave. Celelalte persoane nu au răni care să le pună vieţile în pericol”, a precizat, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al ISU Arad, George Pleşca.
Arad. S-a declanșat planul roșu
Autorităţile au activat planul roşu de intervenţie, luni dimineaţă, după un accident soldat cu 13 răniţi şi un decedat, produs pe autostrada A1, înainte de Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Arad, George Pleşca, a declarat, pentru Agerpres, că un microbuz cu numere de Cehia, care se îndrepta spre graniţă, a intrat într-un TIR care staţiona în coloană la aproximativ doi kilometri de frontieră.
Ajutor la fața locului
În microbuz se aflau 17 pasageri ucraineni, iar ISU a constatat că 14 dintre aceştia au suferit răni.
Mai multe unităţi SMURD şi ambulanţe s-au deplasat pentru a prelua răniţii.
Sensul de mers spre Nădlac al autostrăzii, chiar înainte de trecerea frontierei, a fost blocat pentru câteva ore.
sursă foto: ISU Arad