Partida s-a disputat în cadrul etapei cu numărul 17 din Liga 1

Arădenii au jucat cu mai mult elan pe terenul ilfovenilor.

De altfel, nota de optimism a pornit de la egalul cu FC Viitorul, scor 0-0.

Erico a reușit să marcheze golul de onoare, în minutul 80, după mai multe ratări ale colegilor lui.

Practic, ocazia de gol s-a conturat în minutul 71, când Briceag i-a dat pasă lui Antal, dar a fost blocat de portarul ilfovenilor, Larvin.

UTA Arad- Dinamo București-bătălia punctelor continuă

Următoarele provocări pentru echipa antrenată de Laszlo Balint sunt meciurile cu CSM Iași și Dinamo București.

Primil se va disputa în deplasare, pe 27 ianuarie, de la ora 17.30.

Cu dinamoviștii se va întâlni pe teren, propriu, în ultima zi din ianuarie, de la ora 20.45.

Surpriza ar putea apăra în meciul cu Dinamo București. Este de notorietate că Dinamo București aredoar victorii răzlețe în ultima perioadă.

În ultima etapă a Ligii 1, din septembrie ac, UTA Arad a ieșit învingătoare , scor 1-0, marcat de Ioan Hora.

În acea partidă, câinii-roșii s-au pierdut în ocazii, având trei ocazii de a înscrie.

UTA Arad- Haralambie Pociu, speranța anului

Anul acesta apărarea UTA Arad este susținută de Haralambie Mociu, de la Ripensia Timișoara, extrem de încântat că a reușit să facă un pas important în carieră, în Liga 1.

Mă bucur pentru că am făcut pasul la liga I! Sunt fericit pentru că am ajuns la o echipă precum UTA, una de top. Are suporteri minunați, de tradiție. Pe viitor, rămâne să ma antrenez, restul va fi un bonus. Trebuie să fiu atent, am colegi cu experiență, care mă pot ajuta pe mai departe, restul depinde de mine”, a declarat Haralambie Mociu, pentru aradon.ro

La acest moment, UTA  Arad se află pe locul 9 în clasamentul Ligii 1. După 17 meciuri jucate, a înregistrat 5 victorii, 6 egaluri și 6 înfrângeri.

Meciurile se joacă în continuare fără specatori, din cauza pandemiei de Covid.