CFR Cluj a învins Academica Clinceni cu scorul de 3 – 1 pe teren propriu, în prima echipă din acest an.

CFR Cluj a învins-o pe Academica Clinceni cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal, prima a returului. CFR Cluj a făcut o partidă bună și s-a instalat la conducerea jocului încă din primele minute de joc.

Campioana României s-a impus prin golurile marcate de Valentin Costache (15), Ciprian Deac (52) şi Gabriel Debeljuh (90+1). Golul de onoare al ilfovenilor a fost înscris de bulgarul Asen Ceandarov (84), aflat la prima sa reuşită în Liga I. CFR Cluj a dominat meciul și a mai avut o bună șansă pentru a înscrie în minutul 57 când Andrei Burcă a șutat în bară.

CFR Cluj a deschis scorul încă din minutul 15. CFR a urcat pe locul secund în campionat

CFR Cluj a deschis scorul încă din minutul 15 prin golul marcat de către Valentin Costache. Prima repriză s-a ncheiat cu scorul de 1-0 în favoarea clujenilor. În partida secundă Ciprian Deac a majorat scorul în minutul 52, liniștind oarecum în privința victoriei. Pe finalul partidei echipa ilfoveană s-a dovedit mai inspirată și a înscris prin Asen Ceandarov în minutul 84. Câteva minute ilfovenii au sperat la un egal, dar în minutul 90+1 clujenii au înscris prin Gabriel Debeljuh asigurându-și victoria.

De remarcat este faptul că a fost pentru prima oară în acest campionat când CFR a marcat trei goluri într-o partidă. CFR are în acest moment cinci partide consecutive fără înfrângere (patru victorii şi un egal). Clujenii au urcat pe locul secund în clasament după acest succes.

Academica a încheiat o serie de opt meciuri consecutive fără înfrângere ( cinci victorii şi trei egaluri). Pentru echipa din Clinceni a fost primul eşec în deplasare în această stagiune.

CFR Cluj este la egalitate de puncte în acest moment cu liderul FCSB, dar FCSB are un meci mai puțin disputat.

Echipa CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea ’83), Ciobotariu, Burcă, Camora – Deac (Itu ’83), Djokovic, Păun – Pereira (Chipciu ’77), Vojtus (Soares ’65), V. Costache (Debeljuh ’76). Antrenor: Edward Iordănescu

Echipa Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Nichita, Dobrescu – Cascini, Cebotaru – Cordea, M. Dumitru, Cr. Tănase – Morar